Ať už chcete zhubnout nebo jenom pročistit organismus, jistě vám mezi prvními nápady přijde na mysl snížení poměru cukrů ve stravě. Jednou z cest, jak k tomuto cíli dojít systematicky, je populární Low Carb dieta. Co přesně znamená a co od ní můžete čekat?

Nemusíme být výživoví odborníci, abychom věděli, že statisticky přijímá většina z nás v potravě násobně více cukrů než generace před námi . Naše tělo na ně není stavěno a dříve či později se může přebytek každodenní spotřeby cukrů projevit na našem zdraví.

Konzumace potravin, které cukry neobsahují nebo jich obsahují co nejméně, je rozhodně dobrou cestou k pevnějšímu zdraví. Zajímavé je, že se v zásadě nejedná o žádnou novinku. Lékaři ji k léčbě některých nemocí doporučovali již před více než sto lety. Historicky nové je svým způsobem pouze využití diety k hubnutí.

Co je to Low Carb dieta?

Jednoduše řečeno – pustit se do Low Carb dieta znamená omezit v jídle sacharidy a přidat tuky a bílkoviny. Jedná se o dietu, při níž budete jíst co nejméně sacharidů a co nejvíce tuků a bílkovin.

Naštěstí není nutné počítat kalorie či se ve stravě nějak výrazně omezovat. Postačí selský rozum. Základní myšlenkou je kompletní vyřazení či výrazné omezení všech potravin, které mají vysoký obsah sacharidů.  Důležitá je také kvalita a způsob zpracování používaných surovin. Jen čistá a přirozená strava dokáže uzdravit váš organismus, proto je nutné se striktně vyhnout všem ultra průmyslově zpracovaným potravinám (instantní jídla, nekvalitní uzeniny, různá ochucovadla apod.).

Jak funguje LCD?

Naše tělo obvykle využívá jako zdroj energie glukózu nebo cukr, kterou získává ze sacharidů v naší stravě. „Skladuje“ si ji ve svalech a v játrech přibližně 24 hodin.

Pokud omezíme příjem sacharidů a nemáme v těle glukózu, začne využívat pro výrobu energie tuk – svůj záložní zdroj. Díky tomu přestaneme pociťovat obvyklé odpolední propady energie a nejspíš zaznamenáte úbytek hmotnosti v relativně krátkém čase.

Výhody Low Carb diety

Nízkosacharidová dieta má řadu výhod, které dohromady tvoří pro náš organismus velkou výhru:

  • Rychleji zhubnete.
  • Budete mít menší hlad.
  • Sníží se vám hladina cukru v krvi.
  • Zlepší se vaše hormonální rovnováha.
  • Bude se vám lépe přemýšlet.
  • Snížíte riziko kardiovaskulárních nemocí.
  • Budete mít lepší náladu.

Jak přísnou Low Carb dietu se vyplatí držet?

Existuje několik přístupů k Low Carb dietě. Od extrémní bezsacharidové stravy, která nepřipouští ani gram sacharidů, po mírnější verze. Ty spíše vyhledávají způsob, jak jednu část sacharidů z jídelníčku vyškrtnout a druhou část nahradit zdravějšími variantami.

Jedním z nejjednoddušších kroků je začít si pochutnávat na potravinách, které jsou od přírody sladké a není potřeba je uměle doslazovat. Právě tady jsou džemy od Sklenice plné ovoce ideální variantou ke snídani, svačině, do moučníků – i samotné. Jedna, dvě lžičky skvělého džemu uspokojí naši touhu po sladkém a přitom nezatíží organismus.

Zlaté pravidlo Low Carb diety

Čím více cukrů začnete ve stravě nahrazovat tuky a bílkovinami, tím méně budete postupně pociťovat chuť na sladké. Zjistíte, které potraviny vám jako náhrada za sušenky či bábovku vyhovují nejvíce – ořechy, semínka, avokádo, kvalitní sýry…

Zdravý přírodní džem vám pak bude připadat jako dříve dortík a ke skvělému pocitu získáte i zdravé tělo.

Naše produkty vyhovující standardům low carb diety: